Raksti par mākslinieci


ILZE AVOTIŅA
Dzimusi 1952. gadā. Profesionālā izglītība – J. Rozentāla Rīgas mākslas vidusskola (1962 – 1970), Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļa (1973-1979), kuru absolvē prof. I. Zariņa vadībā.
Izstādēs piedalās no 1978. gada. No 1980. gada Latvijas Mākslinieku savienības biedre un asociācijas "B – 13" (1993 - 1998) biedre. 
Sarīkojusi vairākas personālizstādes Latvijā. Piedalījusies grupu izstādēs Rīgā, Maskavā, Viļņā, Italijā, Spānijā, Kubā, Vācijā, Amerikas Savienotajās Valstīs, Francijā. Darbi atrodas privātkolekcijās Latvijā un ārpus tās, kā arī Valsts Mākslas muzeja un Latvijas Mākslinieku savienības kolekcijās, Tretjakova galerijā Maskavā un Krievijas Kultūras ministrijas īpašumā.
Ieguvusi 1. vietu Viļņas glezniecības triennalē.

"Gleznošana man ir kā ļaušanās kādai augstākai varai, tas ir – kā vīrietis mīl sievieti, kā māte mīl bērnu, kā dārzā uzplaukst zieds. Vajag tikai ļauties."


Ilze Avotiņa izstāde "Laimes Lācis"

Galerija Alma, 07.05.2010., 10:14

Gleznotāja, kura atpazīstama pēc spilgti luminiscējošo krāsu klājumu pretnostatijuma ,vibrējošas filigrāni izstrādātas ornamentikas ,un iracionāla ,pasakai vai sapnim līdzīga izteiksmes veida , izstādē Laimes Lācis ar monumentālu skaidrību un vērienu personificējusi cilvēka jūtas - vizualizēta laimes piestrāvota Mīlestība, žilbinoši košs Prieks , pozitīvas enerģijas pārpilns Spēks.


Prieks,LaimIlze Avotiņa izstāde "Laimes Lācis"e ,Spēks Mīlestība - tās ir metaforas par Latviju.
Ideja māksliniecei radusies pagājušajā gadā Madridē, ieraugot un sajūtot šīs pilsētas simbola – lāča spēku un enerģiju. Tad arī nolēmusi, ka Madrides lācis jāņem līdzi uz Latviju, lai tas kā Andreja Upīša "Laimes lācis" Sūnu ciemā, iedvesmo Latvijas cilvēkus pozitīviem darbiem, kuri nesīs labus laikus Latvijā.
Darbi pārsvarā gleznoti tieši Spānijā mākslinieces uzturēšanās laikā Barselonā, tādēļ kompozīcijās blakus latvju meitenei zīļu vainadziņā atrodami arhitekta Antonio Gaudi Guela pils skulpturālo objektu fragmenti, Madrides simbols zemeņu koks un tēls, ko inspirējusi aktrise Penelope Krūza.
Tumši sarkanajā telpā izstādīts darbs , kurā māksliniece atspoguļojusi ciešanas - cilvēka visdziļākās dvēseles sāpes . Tā ir Rogīra Van der Veidena gleznas "Kristus noņemšana no krusta" interpretācija (1435. Prado muzejs Madridē).Darbs ir ļoti personisks - Ilze Avotiņa to veltījusi sava tēva gleznotāja Harija Kārkliņa piemiņai
Ilzes Avotiņas gleznas atrodas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijā, Latvijas Mākslinieku savienības muzejā, Valsts Tretjakova galerijā Maskavā, Krievijas Kultūras ministrijas īpašumā, privātkolekcijās Latvijā un ārzemēs.
Galerijā Alma 7.maijs - 8.jūlijs.


No 25.oktobra līdz 4.decembrim galerijā "Istaba" skatāma Ilzes Avotiņas personālizstāde "Terase". Aizvadītais gads mākslinieces radošajā dzīvē ienesa Spānijas elpu, kad ilgāk nekā pusgadu par Avotiņu ģimenes mājām kļuva Barselona, informē galerija "Istaba".
Kamēr Kristīne Luīze Avotiņa studēja Escola Massana mākslas skolā, Ilze gleznoja, tvēra ekscentrisko dienvidu jūgendu, mākslu un sadzīvi. Liela daļa no Barselonas laika tika pavadīta uz īrētā dzīvokļa plašās terases. Tur tapa gleznas. Šī terase kļuva par ideālu vietu pārdomām, vērojumiem, radīšanai.
Galerijai "Istaba" māksliniece izveidojusi īpašu Barselonas perioda kolekciju, kurā Ilze Avotiņa konceptualizējusi "terases" jēdzienu. Izstādē "Terase"apkopotas vairāk nekā trīsdesmit gleznas, kurās gleznotās vietas gan tieši, gan nosacīti uzlūkojamas kā terases.
Reklāma
"Tā ir noslēgta telpa ar atvērtu skatu uz pasauli. Mums katram ir sava terase - platforma, uz kuras mēs dzīvojam.
Terase jārada apziņā, tā ir doma.Valsts ir kā terase cilvēku kopumam. Pie "terases" es esmu strādājusi gadiem ilgi, bet apzinājusies tikai tagad," stāsta māksliniece.
Izstādē ietverti šīs programmas atslēgas darbi, un tie ir kā vaļi, uz kuriem balstās dzīvespriecīgā kolekcija. "Venēcijas lauva" ar dūju aplidotu Madonnu tronī sakralizē terases nozīmi visas izstādes kontekstā. Pilsētas vērojums no terases, Barselonas pārsteidzošā arhitektūra, Gueja parks, Familia Sagrada, Margrietiņu māja, Barselonas modernā piekraste, Centrālparka strūklakas, eksotiskie koki un krūmi, Madrides lācis un zemeņu koks darbojas šajā ideālajā vietā, kuru var dēvēt par terasi, kas ir auglīga vieta un priekšnoteikums, lai veidotos laimīga, piepildīta, jēgpilna dzīve.
Spānija ar savu vitalitāti un Barselona ar savu jumtu un terašu dzīves intensitāti provocējusi mākslinieces apceri, kas paradoksālā kārtā atvedusi atpakaļ uz Latviju - uz Liezēres lauku māju, kur gleznā "Pamošanās" (1999) pirms vairāk nekā desmit gadiem pie krūma, kas atgādina kādu būtni vai garu, jau nevilšus iegleznojusies arī terase. Saknes, pamats, sava vieta galu galā katram ir tā stabilā platforma - terase. Tāpēc kā galavārds ciklam ir glezna ar lauku mājas terasi, pūralādi, kaķi, gaismu, šūpolēm, aku un avotu. Apzinoties šo terasi, latvju tautumeita var droši stāvēt uz Karolīnes ielas Gaudi mājas balkoniņa kā gleznā "12 vīnogas Laimes lācim" un iebarot Laimes lāci, var stāvēt jebkur plašajā pasaulē, nebaidoties iekrist bezdibenī vai nebūtībā.
Izdots Ilzes Avotiņas izstādes darbu katalogs, kas tiks prezentēts atklāšanas dienā.



Valsts prezidents apmeklē gleznotājas Ilzes Avotiņas izstādi

Galerija Alma, 18.05.2010. 16:18


0 | 0
Izdrukāt rakstu
Valsts prezidents Valdis Zatlers un Lilita Zatleres kundze 14.maijā apmeklēja Galeriju Alma, lai apskatītu gleznotājas Ilzes Avotiņas izstādi "Laimes Lācis".
Valsts prezidents apmeklē gleznotājas Ilzes Avotiņas izstādi
Oriģinālā gleznotāja, kura ieņem pārliecinošu vietu latviešu mākslā, atpazīstama pēc spilgti luminiscējošo krāsu klājumu pretnostatijuma un pasakai vai sapnim  līdzīga  apziņas stāvokļa stāstijuma  stilistikas . Par Ilzes Avotiņas radošo darbību prezidents ir izrādījis interesi jau agrāk un arī šoreiz ieradies iepazīties ar mākslinieces  jaunākajiem darbiem.

Personālizstādē "Laimes Lācis " Ilze Avotiņa ar monumentālu skaidrību un vērienu vizualizējusi metaforas par Latviju. 

Izstādes ideja māksliniecei radusies Madridē, ieraugot un sajūtot šīs pilsētas simbola – lāča spēku un enerģiju. Tad arī nolēmusi, ka Madrides lācis jāņem līdzi uz Latviju, lai tas kā Andreja Upīša ”Laimes lācis” Sūnu ciemā iedvesmo Latvijas cilvēkus pozitīviem darbiem, kuri nesīs labus laikus Latvijā.

Ilzes Avotiņas darbi atrodas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijā, Latvijas Mākslinieku savienības muzejā, Valsts Tretjakova galerijā Maskavā, privātkolekcijās Latvijā un ārzemēs. 

14. maijā Galerija Alma atzīmēja piecu gadu pastāvēšanu.

Ilzes Avotiņas  personālizstāde būs apskatāma līdz  8. jūlijam.

Rūpniecības iela 1, Rīga                                                                                           
T:  +371   67322311                                                                   
www.galerija-alma.lv